I mange boliger med kældre er der indrettet gæsteværelser, teenagerrum eller anden form for opholdsrum i kældrene, men ofte fører det til, at der klages over dårlig lugt, afskalninger i pudslag, synlig skimmel og/eller fugtproblemer, nogle gange endda med vandindtrængning. Forsatsvægge af f.eks. gipskarton kan skjule de synlige skader, men lugten er der fortsat, så denne løsning, der ofte ses, dur ikke.
I aftenens arrangement vil årsager til at der opstår fugtproblemer i kældre blive belyst, ligesom der ses nærmere på, hvad løsningen på fugtproblemet eventuelt kan være, således at bygningens brugere ikke skal leve med fugtproblemer i kælderen med følgeskader som skimmelsvampevækst på eller i vægge.
Vi vil få svar på, om fugtproblemet alene skyldes manglende omfangsdræn, eller om fugtproblemerne også kan skyldes forkert udført dræn, manglende vægdræn og forkerte materialevalg. Desuden gives der svar på fremtidens drænløsning.
Når vi som skønsmænd skal forholde os til omfangsdræn, tages der udgangspunkt i DS 436 ”Norm for dræning af bygværker mv.”. Normen er under revision, og vi dykker ned i hvilke ændringer der er på vej.
Program:
Kl. 19:20-19:25: Velkomst v. Mikael Østergaard Hansen, IDA Syn og skøn
Kl. 19:25 – 19: 50: Eksempler på fugtproblemer i kældre v. Tommy Bunch-Nielsen, IDA Syn og skøn
Kl. 20:00 – 20:25: Rockflow – Diffusionsåbent omfangsdræn v. Morten Fagerberg, FB Water ApS
Kl. 20:25-20:55: Krav til omfangsdræn (under planlægning) v. v. Ulrik Hindsberger, Teknologisk Institut
Kl. 20:55 – 21:00: Tak for i dag v. Mikael Østergaard Hansen, IDA Syn og skøn