De nye AB-regler – fungerer de i praksis?
views
Vil du have overblik over de væsentligste ændringer i forhold til AB 92, og hvad disse betyder i praksis? Ved Simon Heising, som er advokat med speciale i rådgivning om entrepriseret, forsikringsret og fast ejendom.
Bliv klædt på som byggeleder til at styre kontrakter.
AB-reglerne giver mulighed for, at en række nærmere angivne tvister kan løses gennem den enklere proces. Selv om processen er ny, så bygger den grundlæggende videre på samme princip som de velkendte sagkyndige beslutninger efter AB 92 (de såkaldte § 46-beslutninger), men i modsætning hertil, så resulterer en hurtig afgørelse i en bindende afgørelse for parterne, såfremt ingen af parterne inden 8 uger anlægger en voldgiftssag om samme spørgsmål.
På kurset vil vi fremhæve faldgruber, og du vil blive klædt på til at håndtere konsekvenserne af de nye aftalevilkår, ligesom vi vil gå detaljeret til værks med de væsentligste ændringer i alle de reviderede standarddokumenter.
På kurset vil du høre mere om indflyvning på tankerne og visionerne bag AB 18 i forhold til, hvordan de fungerer i praksis, samt konkrete eksempler på hvor det halter.
Simon Heising tager eksempler med fra virkeligheden på byggepladserne. Det vil også være muligt at stille konkrette spørgsmål til Simon Heising undervejs, for afklaring af anvendelsen af de nye AB-regler i praksis.
Andre siger:
"Kurset var rigtig godt med gode cases og god formidling. Underviser var oplagt og inkluderende".
"Gode forklaringer med en intensitet der både skaber ro og at man hører bedre efter. Nexus har styr på byggesager".
Kurset er en del af en kursusrække, så tilmeld dig også 25.maj, 30.maj, 13.juni og 27.juni.
Om foredragsholder
Simon Heising har igennem flere år specialiseret sig i rådgivning om entrepriseret, forsikringsret og fast ejendom, og fører sager herom ved retterne og voldgiftsnævn. Han beskæftiger sig endvidere med generel rådgivning omkring erhvervslivets forhold.
Derudover underviser Simon Heising løbende ved Forsikringsakademiet, Byggecentrum og JUC, blandt andet i kurserne ABR 18, AB 18, ABT 18, AB Forbruger, Entrepriseret, Byggeriets kontrakter, køb og salg af fast ejendom, Syn og skøn, Graveskader, Obligatoriske efteruddannelseskurser for beskikkede bygningssagkyndige samt Ejerskifteforsikring for specialister.
Arrangør: IDA LederForum og IDA Byg