Fremtidens skove, velkomst og præsentation
views
Relateret medie
Hvilke krav stilles der til de nye skove, og hvor skal de være? Til dette arrangement stiller vi skarpt på fremtidens skove.
Gennem fire oplæg vil vi forsøge at blive klogere på den grønne trepartsaftale, om at omdanne 250.000 ha landbrugsjord til skov og skovlandskaber.
Dagsorden:
Kl. 13.00-13.15 Velkommen og præsentation
Kl. 13.15-13.45 Hvorfor skal vi plante ny skov og hvor meget? v/Pia Jørgensen, Funktionsleder for tilskud vand og miljø
I den nye trepartsaftale skal der rejses 250.000 ha ny skov. Hvorfor og hvordan gør vi det? Pia Jørgensen kommer og fortæller om rammerne for skovrejsning i den nye trepartsaftale, og hvordan Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø, arbejder for, at vi når målene. Hvilke ramme lægges der op til? Pia Jørgensen er funktionsleder i Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø, og arbejder blandt andet med implementeringen af den nye tilskudsordning til skovrejsning.
Kl. 13.45 - 14.15 Ny skov, hvordan, hvor og hvorfor? v/Beate Strandberg, Seniorforsker Institut for Ecoscience, Aarhus Universitet
Som en del af trepartsaftalen skal der plantes 250.000 ha landbrugsjord til med skov og skovlandskaber, hvoraf 150.000 ha forventes at blive produktionsskov og 100.000 ha urørt skov. Det bliver en kæmpe forandring af det danske landskab og vi har brug for såvel produktionsskov som urørt skov for at komme i mål med de store samfundsmæssige udfordringer vi står midt i.
Hvordan sikres biodiversitet og natur samtidig med at vi skal beskytte vandressourcerne, levere klimaeffekter, have plads til rekreativ udfoldelse og producere tømmer og energi? Beate Strandberg fortæller baseret bl.a. på egen forskning om skovrejsning om de muligheder og dilemmaer der er ved begge plantningsscenarier og den eksisterende lovgivning.
Kl. 14.45-15.15 Hvor skal skoven være? v/Peter Stubkjær (KU)
Vi skal have meget mere skov i Danmark, men hvor finder vi plads til 250.000 har ny skov? Peter Stubkjær Andersen præsenterer et beslutningsstøtteværktøj, som giver forslag til hvor de nye skove bedst kan placeres i landskabet, og fortæller om hvilke effekter af skovrejsningen, der er vigtige at have med overvejelser omkring placering af skov. Peter Stubkjær Andersen er lektor på Institut for Geovidenskab & Naturforvaltning på Københavns Universitet, og er bl.a. projektleder på projektet ”Multifunktionalitet i den nye danske skove”, som er et partnerprojekt med SEGES Innovation.
Kl. 15.15-15.45 Case - Ny skov i praksis, jord/areal fordeling. Fra idé til skov. v/Mads Flinterup fra DALGAS
Kl. 15.45-16.15 Debat
Kl. 16.15-16.30 Tak for i dag
Denne optagelse er fra arrangementet "Fremtidens skove" den 19. august 2025.
Denne optagelse er fra arrangementet "Fremtidens skove" den 19. august 2025.
- Tags
-